کورتاژ

دیلاسیون و کورتاژ Dilation and curettage (که مخفف آن D&C است) به معنی اتساع و بیرون کشیدن یک بافت از رحم است. در اصطلاح عمومی این عمل کورتاژ نامیده می شود. این عمل برای بیرون کشیدن یک بافت از داخل رحم استفاده می شود. پزشکان کورتاژ را برای تشخیص و درمان برخی بیماری های رحم انجام می دهند، به عنوان مثال برای تشخیص و درمان علت خونریزی شدید. به علاوه کورتاژ برای پاکسازی غشا داخلی رحم بعد از سقط جنین انجام می شود.

در عمل کورتاژ پزشک از ابزار کوچک یا دارو برای باز کردن (اتساع) دهانه رحم استفاده می کند. سپس با استفاده از ابزار جراحی به نام curette بافت را از داخل رحم خارج می کند. این باز یا نوک تیز است و یا کار ساکشن را انجام می دهد.

در صورتی که کورتاژ جهت تشخیص بکار رود ( کورتاژ تشخیصی )، فقط لایه سطحی اندومتر برداشته شده و جهت بررسی میکروسکوپی ارسال می شود ولی در موارد کورتاژ درمانی، لایه عمیق تری از اندومتر برداشته می شود.

کورتاژ یکی از اعمال جراحی شایع زنان است که هم جنبه تشخیصی و هم جنبه درمانی دارد.در صورتی که کورتاژ جهت تشخیص بکار رود ( کورتاژ تشخیصی )، فقط لایه سطحی اندومتر برداشته شده و جهت بررسی میکروسکوپی ارسال می شود ولی در موارد کورتاژ درمانی، لایه عمیق تری از اندومتر برداشته می شود.

کورتاژ تشخیصی با هدف نمونه برداری ازاندومتر رحم برای تشخیص علل خونریزی غیر طبیعی خانمها انجام می شود. کورتاژ تشخیصی در اتاق عمل و طی یک بیهوشی سبک ده دقیقه ای انجام می شود. در کورتاژ تشخیصی با یک وسیله که از دهانه رحم وارد رحم می شود، سلولهای سطحی اندومتر خراشیده شده و جهت بررسی پاتولوژی ارسال می گردد. کورتاژ تشخیصی در واقع عملی جهت تشخیص و درمان همزمان هم می باشد. اکثر بیماران مخصوصا افرادی که ضخامت اندومتر انها زیاد است و خونریزی حجیم و سنگین دارند، با انجام کورتاژ، مشکل خونریزی غیر طبیعی انها رفع می شود.

  • خونریزی حجیم رحم
  • لکه بینی
  • طولانی شدن مدت خونریزی
  • خونریزی یا لکه بینی بعد از رابطه جنسی
  • خونریزی یا لکه بینی در یائسگی
  • شک به سرطان رحم
  • نمونه برداری قبل از هیسترکتومی (درآوردن رحم)

روشهای کورتاژ تشخیصی

کورتاژ تشخیصی در اتاق عمل بعنوان یک عمل جداگانه و یا همراه با هیستروسکوپی انجام می شود. نمونه برداری از رحم در حین هیستروسکوپی، دقت تشخیصی بالاتری دارد و جراح را قادر می شازد که علاوه بر مشاهده کل حفره رحم با دوربین مخصوص، همزمان تشخیص و درمان را انجام دهد. در حین مشاهده حفره رحم، از تمام نواحی مشکوک، نمونه برداری اندومتر انجام خواهد شد.همچنین در صورت مشاهده پولیپ اندومتر و یا فیبروم داخل رحم، امکان برداشتن آن (پولیپکتومی، میومکتومی) توسط جراح هیستروسکوپی زنان وجود خواهد داشت.

کورتاژ یک عمل جراحی سبک بوده و همانطور که گفته شد طی یک بیهوشی سبک ده دقیقه ای انجام می شود. چند ساعت پس از به هوش امدن و اتمام عمل، بیمار بدون هیچ مشکلی مرخص می شود. فرد بعد از انجام عمل هیچ گونه دردی نداشته و می تواند فعالیت های زندگی عادی و روز مره خود را داشته باشد. پس از اماده شدن نتیجه پاتولوژی، لازم است بیمار با جواب پاتولوژی به متخصص و جراح زنان مراجعه کند. درمان بر اساس جواب نمونه، بصورت طبی و …. انجام می شود. گاهی لازم است طبق صلاحدید متخصص زنان، هیسترکتومی یا عمل خارج کردن رحم انجام شود.