ناباروری های نامعلوم

ناباروری با علت مشخص یکی از انواع ناباروری است. وقتی شما و همسرتان آزمایش‌های پزشکی مربوط به ناباروری را به صورت کامل انجام داده‌اید، ولی هنوز دلیل مشخصی برای ناباروی شما پیدا نشده است، پزشک ناباروری با علت نامشخص را تشخیص می‌دهد.

در واقع، بسته به سن شما و مدت زمانی که تلاش کرده اید، احتمال باردار شدن به تنهایی ممکن است بیشتر از آن چیزی باشد که در اکثر تشخیص های ناباروری وجود دارد. مطالعه‌ای در سال 2012 روی بیش از 1300 زن مبتلا به ناباروری، در سنین 28 تا 36 سال، نشان داد که 43 درصد از کسانی که هرگز تحت درمان ناباروری قرار نگرفته‌اند، در نهایت حامله شده و زایمان کردند.

 

نگران نباشبد، ناباروری نامعلوم یک وضعیت خاص نیست. دلیلی وجود داردکه فعلا پزشکان آن را نیافته اند. فقط نمی دانیم چیست چیزهایی وجود دارد که می دانیم ممکن است مشکلاتی ایجاد کند، اما هنوز راهی برای اندازه گیری یا ارزیابی نداریم. (یا تنها راه تهاجمی و پرهزینه است، در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است.) توضیحات احتمالی مختلفی برای ناباروری نامعلوم وجود دارد.

ناباروری نامعلوم را می توان تنها پس از ارزیابی کامل باروری در هر دو طرف زن و مرد تشخیص داد. تشخیص ناباروری نامعلوم ممکن است موجه باشد در صورتی که موارد زیر بررسی شده باشد:

    هیچ مشکل جدی باروری رحم وجود ندارد. (با هیستروسکوپی ارزیابی شد.)

    شما به طور منظم تخمک گذاری می کنید.

    لوله های فالوپ شما باز و سالم هستند. (با HSG ارزیابی شد.)

    ذخایر تخمدان شما خوب است.

    تجزیه و تحلیل مایع منی همسر شما طبیعی است .

اگر هر یک از موارد فوق ارزیابی نشده باشد، تشخیص ناباروری نامعلوم ممکن است زودرس باشد. و برای تشخیص نیاز به بررسی بیشتری باشد.

درمان ناباروری با علت نامشخص

مشکلاتی که تشخیص آنها سخت است و عامل ناباروری نامعلوم می شوند

اندومتریوز خفیف

آندومتریوز شدید احتمال دارد مشکلات باروری ایجاد کند که حتی بدون لاپاراسکوپی قابل توجه است. به عنوان مثال، کیست های آندومتر ممکن است با تخمک گذاری تداخل داشته باشند یا حتی باعث انسداد لوله فالوپ شوند.

اندومتریوز خفیف ممکن است با تخمک گذاری یا عبور تخمک تداخل نداشته باشد. همچنین ممکن است علائم واضحی نداشته باشد. ممکن است آندومتریوز پشت برخی موارد ناباروری نامعلوم باشد. با این حال، متخصصان در مورد اینکه آیا اندومتریوز خفیف می‌تواند باعث ناباروری شود و اگر بله، آیا جراحی لاپاراسکوپی برای تشخیص و اثبات آندومتر مفید است یا خیر، موافق نیستند.

محیط واژن و اسپرم

پس از انزال، اسپرم باید از مایع منی خارج شده و وارد مخاط دهانه رحم شود. سپس، آنها باید از واژن، به دهانه دهانه رحم و در نهایت به داخل رحم شنا کنند. گاهی اوقات، ممکن است در طول دوره انتقال، از مایع منی، به مخاط دهانه رحم و به سمت دهانه رحم، مشکلاتی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است آنتی بادی هایی در مخاط دهانه رحم یا حتی مایع منی وجود داشته باشد که به اسپرم حمله می کند.

این به عنوان مخاط دهانه رحم خصمانه شناخته می شود. نحوه تشخیص مؤثر این مشکل مشخص نیست، و مواردی مانند این اغلب توضیح داده نمی شوند.

کیفیت پایین تخمک ها

آزمایشاتی برای تعیین اینکه آیا تخمک گذاری دارید یا خیر، و آزمایش هایی برای دریافت یک ایده کلی از وجود مقدار نسبتاً خوبی تخمک در تخمدان ها داریم. اما هیچ آزمایشی برای تعیین کیفیت خوب تخمک وجود ندارد. تخمک‌های بی‌کیفیت ممکن است به دلیل سن، یک بیماری زمینه‌ای یا علتی ناشناخته باشد. کیفیت پایین تخمک ممکن است در طول درمان IVF تشخیص داده شود. پس از بازیابی تخمک، تخمک ها زیر میکروسکوپ بررسی می شوند.

کیفیت اسپرم ضعیف

برخی از انواع اسپرم با کیفیت پایین قابل تشخیص است. به عنوان مثال، شکل ضعیف اسپرم ممکن است باعث مشکلات باروری شود. تحرک (یا حرکت) ضعیف اسپرم نیز ممکن است باعث ناباروری شود. اما اینها قابل تشخیص هستند. آنها را می توان در طول تجزیه و تحلیل مایع منی مشاهده کرد. ممکن است مسائل مربوط به کیفیت اسپرم وجود داشته باشد که در تجزیه و تحلیل مایع منی آشکار نباشد.

به عنوان مثال، اسپرم ممکن است DNA با کیفیت پایین تری داشته باشد. این مسائل DNA با بالا رفتن سن مرد افزایش می‌یابد، به همین دلیل است که فرزندان پدران بزرگ‌تر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به برخی اختلالات تولد و مشکلات سلامت روان هستند. کیفیت ضعیف اسپرم ممکن است در طول درمان IVF تشخیص داده شود.

تشخیص عوامل موثر در ناباروری به عهده ی متخصص زنان و زایمان می باشد. با مراجعه به مطب دکتر زنان معاینات لازم انجام و آزمایش های مورد نیاز تجویز می شود. بعد از انجام پروسه ی لازم علت ناباروری مشخص و راهکار های درمانی مورد نیاز، از سوی پزشک متخصص اتخاذ می گردد.