مراقبت های قبل از بارداری

برای داشتن نوزاد سالم مراقبت دوران بارداری به تنهایی کفایت نمی‌‌کند. گاهی برخی شرایط جسمی، روحی و اجتماعی در مادر وجود دارند که اگر قبل از لقاح مورد شناسایی، اصلاح یا حذف قرار نگیرند، باعث اثرات نامطلوب بر بارداری می‌شوند.

متاسفانه بسیاری از مادران دو هفته پس از به تاخیر افتادن قاعدگی متوجه بارداری خود می‌شوند یعنی زمانی که جنین شروع به شکل گرفتن کرده است. بنابراین زمان طلایی برای مراقبت از دست رفته است (به عنوان نمونه مصرف اسید فولیک).  بنابراین با توجه به اهمیت موضوع، مشاوره قبل از لقاح همراه با بیان عوامل خطر و توصیه‌های عملی لازم برای زنان بایستی انجام شود.

قبل از اقدام به بارداری بهتر است جهت انجام معاینات پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید. در جلسات معاینات پیش از بارداری، پزشک سوابق پزشکی شخصی و خانوادگی، وضعیت فعلی سلامت شما، داروها و مکمل‌های مصرفی را بررسی خواهد کرد.

مصرف برخی داروها و مکمل‌ها در دوران بارداری خطرناک است و باید حتی پیش از تلاش برای باردار شدن متوقف یا جایگزین شود، زیرا برخی از این مواد در بافت چربی بدن ذخیره و مدتی باقی می‌ماند. او همچنین دربارۀ رژیم غذایی، ورزش یا عادت‌های ناسالمی مثل سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر با شما صحبت خواهد کرد. سپس برای بررسی وضعیت سلامت شما آزمایش‌هایی را درخواست خواهد داد،

خانمی که جهت بارداری اقدام می کند در صورتی که به بیماری های مزمن نظیر آسم، دیابت و فشار خون قابل کنترل دچار باشد، پزشک زنان او را به یک متخصص ارجاع می دهد. همچنین پزشک برای بررسی وضعیت سلامتی خانم آزمایشاتی را درخواست می دهد و قرص های ویتامین یا مولتی ویتامین را تجویز می کند و از به روز بودن واکسیناسیون خانم برای تعیین میزان ایمنی بدن در برابر بیماری هایی مانند آبله مرغان و سرخجه اطمینان پیدا می کند.

اگرچه انجام آزمایش های پیش از بارداری اجباری نیست و هزینه زیادی نیز دارد اما اگر سابقه وجود بیماری های ژنتیکی در خانواده شما وجود دارد و توان پرداخت هزینه این آزمایشات را دارید بهتر است برای اطمینان از سلامت جنین آزمایشات ژنتیکی پیش از بارداری را انجام دهید. شاید این آزمایشات مهم ترین اقدامی باشد که برای برای اطمینان از سلامت فرزندتان انجام می شود که می توانید تنها با ارائه یک نمونه براق دهان یا خون توسط خود شما و یا همسرتان این آزمایش را انجام دهید.

مصرف مکمل فولیک اسید به مدت یک ماه پیش از بارداری و ادامه مصرف آن در طول دوران بارداری بسیار مهم است. با مصرف روزانه میزان مشخصی از فولیک اسید در این زمان و در سه ماهه اول بارداری احتمال ابتلای جنین را به نواقص مادرزادی کاهش می دهد.. توصیه بر این است که جهت مصرف مولتی ویتامین ها در دوران پیش از بارداری حتما با پزشک متخصص مشاوره های لازم صورت گیرد.

مهم ترین اقدامات قبل از بارداری

علاوه بر موارد بالا، پرهیز از استعمال دخانیات یا مواد مخدر، مراجعه به دندانپزشکی قبل از بارداری، اصلاح رژیم غذایی، رسیدن به وزن مناسب و ایده آل، تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات، دوری از آلودگی های محیطی، تحت نظر گرفتن زمان تخمک گذاری و عادت ماهانه و انجام تست های غربالگری سرطان دهانه رحم از دیگر مواردی است که متخصص زنان به شما درباره هرکدام از آنها مشاوره خواهد داد.

توجه به سلامت روانی و وضعیت جسمانی از نظر اینکه چه عوامل خطری می تواند بر میزان شانس موفقیت شما در یک باروری سالم نقش بسیار مهمی دارد. به همین منظور یک سری استانداردهایی تعریف شده که توصیه می شود بر اساس مراقبت های لازم صورت گیرد. در این راستا مشورت با یک متخصص زنان و زایمان خوب می تواند با توصیه ها و انجام آزمایشات لازم قبل از اقدام به بارداری در داشتن یک دوره بارداری سالم و در نهایت سلامت جنین کمک بسیار شایانی کند.