مراقبت های دوران بارداری

بارداری یکی از مهم ترین و حساس تری دوران در زندگی زنان است. بنابراین بهتر است این دوران را تحت نظر یک متخصص زنان خوب باشید تا همه موارد مورد نیاز برای شما بررسی شود. این نکات در بارداری به شما کمک می کند که یک حاملگی راحت داشته باشید و برای زایمان بی خطر و بدون استرس آماده شوید.

در شرایط زیر ممکن است بیش از حد نیاز به پزشک داشته باشید. البته موارد بیشتر را می توانید در مقاله بارداری های پرخطر را مطالعه کنید.

  •     بیماری مزمن مانند دیابت یا مشکلات قلبی داشته باشید.
  •     خطر زایمان زودرس وجود داشته باشد.
  •     سن بالای 35 داشته باشید.
  •     حامل بیش از یک جنین هستند.
  •     عامل پیچیده دیگری داشته باشید که ممکن است شما را در رده پرخطر قرار دهد.

علائم شایع در دوران بارداری

این علامت ممکن است در افراد مختلف تفاوت داشته باشد، اما همانطور که کودک شما به رشد خود ادامه می دهد و برای آماده شدن برای تولد به داخل لگن شما پایین می آید، همچنان به مثانه شما فشار می آورد. حتی گاهی ممکن است هنگام عطسه یا خندیدن نیز این مشکل برای شما ایجاد شود. اگر میزان این مشکل زیاد باشد می توانید با پزشک خود در میان بگذارید .

ممکن است به نظر برسد که اکنون هر قسمت از شما بزرگتر شده است، از جمله دست و پا. در بیشتر موارد، احتباس مایعات اضافی و هورمون ها مقصر هستند. و همانطور که رحم شما رشد می کند، روی رگ های خاصی فشار وارد می کند که می تواند جریان خون را از نیمه پایینی بدن به نیمه بالایی کاهش دهد. برای اینکه کمی تسکین پیدا کنید، تا حد امکان پاهای خود را بالا بگذارید و از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.

گر احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا مچ دست دارید، می تواند سندرم تونل کارپال باشد. تونل کارپال سیستمی از استخوان ها و اعصاب در سمت کف مچ دست شما است. افزایش احتباس مایعات در دوران بارداری می تواند فشار بیشتری را بر روی این استخوان ها و اعصاب وارد کند و باعث ایجاد احساس گزگز یا بی حسی شود. این ناراحتی معمولاً پس از زایمان کاهش می‌یابد، اما اگر می‌خواهید زودتر تسکین پیدا کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

درست مانند شما، کودک شما نیز برای روز تولدش آماده می شود. یکی از کارهایی که او انجام می دهد این است که به پایین لگن شما می افتد. برای شما، نقطه ضعف این است که احتمالاً فشار بیشتری را روی لگن، مثانه و باسن خود احساس خواهید کرد. نکته مثبت این است که ممکن است بتوانید کمی راحت‌تر نفس بکشید، زیرا با افتادن او احتمالاً فشار کمتری به ریه‌ها و دیافراگم شما وارد می‌کند.

یکی دیگر از علائمی که ممکن است در نه ماهگی با آن آشنا شوید، کمردرد است. در همین حال، هورمون های بارداری مفاصل لگن شما را برای زایمان آماده می کنند. برای تسکین خود، سعی کنید وضعیت بدنی خوبی داشته باشید (یوگای دوران بارداری می تواند به این امر کمک کند)، کفش های طبی و راحت بپوشید و در صورت امکان از انجام هر گونه بلند کردن اجسام خودداری کنید. یک ماساژ ملایم یا یک بسته گرم یا سرد با موقعیت مناسب نیز می تواند احساس خوبی داشته باشد.

ممکن است در ماه نهم بارداری متوجه تغییراتی در پوست خود شوید. هورمون‌هایی که در دوران بارداری در بدن شما جریان دارند می‌توانند تولید ملانین را افزایش دهند که می‌تواند منجر به ظاهر شدن لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی صورت (معروف به ملاسما) شود.

افزایش وزن در بارداری

افزایش وزن، به طور ایده آل بر اساس BMI یک نکته مهم است که در هر مراجعه توسط پزشک شما بررسی می شود . گاهی روند افزایش وزن به کندی پیش می رود، گاهی روند طبیعی دارد و در برخی موارد بسیار زیاد است. پزشک در این صورت ممکن است برنامه غذایی خاصی برای شما در نظر داشته باشد.

فهرست لوازم ضروری بارداری برای مادران باردار

در حالی که تجربه بارداری همه افراد منحصر به فرد است، انواع خاصی از وسایل بارداری می توانند به سهولت نه ماهگی کمک کنند، مهم نیست چه نوع بارداری دارید. در اینجا چک لیست سه ماهه به سه ماهه لوازم ضروری بارداری آمده است:

تجهیزات مورد نیاز در بارداری

اسید فولیک از نقص لوله عصبی جلوگیری می کند، بنابراین باید حتی قبل از باردار شدن، مصرف یک ویتامین حاوی اسید فولیک قبل از تولد را شروع کنید و مصرف آن را در طول بارداری ادامه دهید. زنان باید هر روز یک مولتی ویتامین با 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند، به خصوص قبل از بارداری و در اوایل بارداری، به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم.

همچنین یک مرطوب کننده خوب نیز کمک می کند، زیرا بسیاری از زنان باردار از خشکی و خارش پوست شکایت دارند.

کمربند بارداری

این کمربندها  الاستیک ضخیم که برای حمایت بیشتر به زیر معده می روند، می توانند به پیشگیری و/یا کاهش برخی از کمردردهای مرتبط با بارداری کمک کنند.

کفش های راحت

کفش های پاشنه دار ممکن است مد باشند، اما برای بارداری خوب نیستند. مشکل اصلی کفش های پاشنه بلند این است که احتمال افتادن شما بیشتر است و می تواند عواقب مخربی در دوران بارداری داشته باشد.

سوتین های جدید

زنان باردار همچنین نیاز به خرید سینه بند دارند زیرا سینه ها معمولاً در طول بارداری افزایش می دهند. استفاده از لباس زیر مناسب و راحتی نیز هم در دوران بارداری و هم در دوران شیردهی برای شما بسیار مناسب و کاربردی است.

لباس بارداری

لباس‌های راحت و گشاد بارداری نیز در دوران بارداری مهم هستند. علاوه بر لباس بهتر است از بالش برای راحتی در هنگام خواب استفاده کنید. بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که افزودن بالش‌های اضافی به رختخوابشان به راحتی بیشتر آنها کمک می‌کند.

مادران باردار می توانند تمام نگرانی ها و مشکلات خود را با پزشک خود درمیان بگذارند. همراه کردن همسر در این مسیر اعتماد به نفس مادر را بالا برده و موجب می شود به وظایف خود به طور یکسان عمل کند. زوجی که تصمیم به بارداری می گیرند بهتر است یک ماه قبل به پزشک مراجعه داشته باشند و شروع مصرف قرص اسیدفولیک و انجام آزمایشات لازم برای مادر انجام شود. از این رو مادرانی که مراقبت های دوران بارداری را به طور منظم انجام دادند سرانجام حاملگی بسیار بهتر و راحت تری دارند.