زایمان طبیعی

اکثریت زنان از انجام زایمان طبیعی ترس دارند و زمانی که به آن فکر می کردند مضطرب می شوند. اما آیا به زایمان و مراحل آن فکر کرده اید؟ آیا می دانید کدام روش برای زایمان مناسب تر خواهد بود؟ زایمان یک فرآیند طبیعی است که این فرآیند در تمامی مادران باردار به یک صورت نخواهد بود و عوامل بسیاری در نحوه انجام زایمان موثر خواهد بود.

در زایمان طبیعی، نوزاد از راه واژن و انقباضات انجام شده در رحم مادر به دنیا می آید، انقباضاتی که باعث گشاد شدن دهانه رحم و تسهیل روند به دنیا آمدن نوزاد می شوند.

بارداری و در نهایت زایمان جزو دوران سخت اما بسیار شیرین برای تمامی خانواده ها است که از حساسیت بالایی نیز برخوردار است. همانطور که می دانید زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین انجام می شود. باور بر این است که زایمان طبیعی همواره بهتر و کم خطرتر از زایمان سزارین است که غلط هم نیست. در واقع اگر مادر دارای شرایط مساعدی باشد، بهتر است به روش طبیعی زایمان کند و تنها در شرایط اضطرار است که سزارین پیشنهاد می شود.

لحظه تولد نوزاد، زمانی است که دقیق قابل تشخیص نیست. به طور معمول آن زمانی که متخصص زنان و زایمان به فرد اعلام می نماید تقریبی است. لازم به ذکر است، درد زایمان حدود سه هفته قبل یا دو هفته پس از زمان مشخص شده شروع می شود که این یک امر طبیعی خواهد بود.

پایین آمدن برآمدگی شکم

یکی از نشانه های زایمان طبیعی پایین آمدن سر جنین است، زمانی که این اتفاق می افتد معمولا به دلیل اینکه فشار کمتری به ریه های مادر وارد می شود، تنفس برای مادر آسان تر خواهد شد. ولی این اتفاق باعث می شود تا فشار بیشتری به مثانه مادر وارد شده و سبب تکرر ادرار شود . معمولا این نشانه در اولین بارداری چند هفته قبل از زمان زایمان ایجاد می شود ولی در حالی که در بارداری های بعدی چند روز قبل شروع خواهد شد.

خروج ترشحات از رحم

گاهی اوقات ممکن است چند روز قبل از بارداری دهانه رحم باز شود و ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم خارج شود.

پارگی کیسه آب

پاره شده کیسه آب یکی از نشانه های زایمان است. با پاره شدن کیسه آب ترشحات و مایعاتی از ناحیه تناسلی خارج می شود . معمولا این اتفاق قبل از شروع در زایمان یا حدود یک روز قبل از زمان زایمان اتفاق می افتد.

انقباضات رحمی

انقباضات رحمی به صورت نامنظم در زمان نزدیک زایمان یک امر طبیعی است اما در فواصل نزدیک زایمان این نوع انقباضات در مدت زمان کوتاه و منظم ایجاد می شود.

اسهال

بیماری اسهال هم می تواند یکی از نشانه های زایمان باشد.

زایمان طبیعی طی سه مرحله انجام می شود، که عبارت است از:

در مرحله ابتدایی زایمان باز شدن دهانه رحم مورد بررسی قرار می گیرد. معمولا با نزدیک شدن زمان زایمان سرعت باز شدن دهانه رحم افزایش می یابد و در مواردی با هر بار باز شدن احساس درد در ناحیه کمر و شکم و احساس فشار در ناحیه مقعد طبیعی خواهد بود. در نهایت دهانه رحم حدود ده سانتی متر باز خواهد شد که در این مرحله به اصطلاح مادر باید زور بزند.

در مرحله دوم زایمان باز شدن کامل دهانه رحم اتفاق می افتد که با خروج جنین زایمان به اتمام می رسد. در این مرحله مادر نقش بسزایی دارد و به طور معمول متخصص زنان از مادر می خواهد که زور بزند و زور شدن و انقباضات رحمی سبب می شود تا جنین خارج شود.

در مرحله سوم زایمان که مرحله انتهایی است و نوزاد در این مرحله به دنیا می آید. در مرحله انتهایی زمانی که نوزاد از رحم خارج می شود جفت از دیواره رحم جدا شده و از رحم خارج می شود.

شایان ذکر است، مدت زمان هر مرحله از زایمان برای هر فرد متفاوت است مدت زمان شروع درد در بارداری اول بیشتر خواهد بود در صورتی که در زایمان های بعدی این زمان کاهش خواهد یافت.

در طی زایمان طبیعی از روش های مختلفی برای کاهش درد مادر استفاده می شود.

تجویز داروهای وریدی

در این روش که از داروهای مخدر و یا کتامین استفاده می شود، احتمال ورود آن ها به بدن جنین و تاثیرگذاری بر شیوه تنفس آن ها بسیار کم است. اما به هر حال اگر از این روش کاهش درد استفاده می شود، لازم است که بخش مراقبت های ویژه برای نوزاد در بیمارستان و مرکز مورد نظر موجود باشد.

بی حسی اپیدورال

این روش یکی از محبوب ترین روش های کاهش درد زایمان محسوب می شود. چنانچه قرار باید از این روش برای مادر استفاده شود، حضور متخصص بیهوشی در اتاق زایمان الزامی است. توسط متخصص بیهوشی یک لوله پلاستیکی در قسمت پایینی کمر مادر وارد می شود تا بتوان دارو را از این طریق به اطراف نخاع تزریق کرد.

تزریق اپیدورال کاهش درد قابل چشمگیری را به دنبال دارند اما به طور 100 درصد درد ناشی از زایمان را برطرف نمی کنند. اپیدورال تزریقی می تواند ضربه های عصبی از قسمت کمر ستون فقرات را مسدود کند و از این طریق موجب کاهش درد در نیمه پایینی بدن شود.

دقت کنید که تزریق هنگامی صورت می گیرد که مادر در حال فعالیت باشد و این بدان معناست که حداقل باید 3 انقباض در هر 10 دقیقه داشته باشد.

استفاده از گاز انتونوکس

گاز انتونوکس، مخلوطی از گاز اکسیژن و نیتروس است و از طریق ماسک به بدن مادر وارد می شود. زمانی که انقباضات رحم در طول زایمان، همراه با درد احساس می شوند، بر روی صورت مادر یک ماسک مخصوص قرار داده می شود تا با تنفس عمبق، گاز آن را وارد ریه ها و سپس مغز خود کند. این گاز بر عوامل موثر در بروز درد تاثیر می گذارد و موجب کم شدن درد زایمان می شود.

مزایای زایمان طبیعی

 • یک روند طبیعی و بدون دستکاری را طی می کنید.
 • از هوشیاری کامل برخوردارید و می توانید زمانی را که نوزاد از بدن شما جدا می شود، به خوبی احساس نمایید.
 • اغلب به صورت غیرتهاجمی انجام می شود و عوارض جانبی و خطرات کمی را به دنبال دارد.
 • یکی از مزایای زایمان طبیعی برای جنین این است که به او امکان می دهد به خوبی رشد خود را تکمیل کند و نیز در روزهای آخر، بیشترین میزان رشد سلول های مغزی، سیستم تنفسی و کبد را داشته باشد.
 • همسر و یا همراه دیگر می تواند شما را در روند زایمان همراهی کند.
 • مایعاتی که به ریه کودک وارد می شود، در زایمان طبیعی به طور کامل خارج می گردند.
 • برخلاف زایمان سزارین، در زایمان طبیعی، مادر پس از اتمام فرآیند به حالت اولیه خود باز می گردد و درد زیادی را متحمل نمی شود.
 • از لحاظ هزینه، مقرون به صرفه تر است.
 • در طی زایمان طبیعی، کودک باکتری های مفیدی را می تواند دریافت نماید.
 • امکان در آغوش گرفتن نوزاد پس از زایمان طبیعی و شیردهی به او وجود دارد.
 • در بارداری های بعدی با خطرات و سختی کمتری همراه خواهید بود.
 • پس از زایمان، خونریزی زیادی نخواهید داشت.

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

از مهمترین اقدامات قبل از زایمان طبیعی دقت در انتخاب متخصص زنان و زایمان و انتخاب محل زایمان می باشد . بهتر است قبل از زایمان در انتخاب دکتر زنان دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید زایمانی موفقیت آمیز را تجربه نمایید . در این زمان می توانید برای آرامش بیشتر خود از پزشک زنان خود کمک بگیرید تا بتوانید راحت تر با استرس خود مقابله کنید و با آرامش بیشتری زایمان طبیعی بدون درد داشته باشید.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

معمولا پس از زایمان طبیعی شش ساعت اول برای مادران سخت است و بررسی علائم حیاتی مادر بسیار حائز اهمیت می باشد، پس از این زمان مادران به حالت طبیعی خود باز می گردند . پس از ده روز از زایمان طبیعی مراجعه به متخصص زنان و معاینه شدن ضروری است . بهتر است پس از زایمان با دکتر زنان خود در ارتباط باشید و تمامی علائم و شرایط خود را به او شرح دهید.

انجام فعالیت های ورزشی سبک پس از زایمان همانند پیاده روی در ابتدا به مدت چهار تا ده دقیقه کافی خواهد بود.

به دلیل آنکه مادران در این دوران کم تحرک خواهند بود احتمال ابتلا به یبوست زیاد است. لذا به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری بهتر است از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده نماید.

پس از زایمان بهتر است از توالت فرنگی استفاده نمایید و از فشاری به زخم های ناشی از زایمان ایجاد نشود.

در صورت داشتن هر گونه درد در قفسه سینه، قرمزی و تب سریعا با پزشک خود مشورت نمایید.

زایمان طبیعی یک نوع زایمان بدون خطر و عارضه می باشد . شما می توانید زمانی که قصد بارداری و زایمان دارید حتما با یک متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.