تنگ کردن واژن (کاهش شلی و جوانسازی واژن)

تغییرات در واژن (مانند افزایش شل شدگی واژن و خشکی) به دلایل مختلف از جمله افزایش سن زنان، افزایش وزن و بارداری و … باعث ایجاد شل شدگی در واژن بانوان می شود که کاملاً طبیعی است.

با این حال ، اگر متوجه شده اید که واژن شما از زمان بچه دار شدن یا بعد از یائسگی احساس سستی یا خشکی می کند و این تغییرات بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد ، ممکن است درمان های تنگ کننده واژن را در نظر گرفته باشید.

جراحی تنگ کردن واژن (که به آن جراحی جوانسازی واژن نیز می گویند) با سفت کردن مجرای واژن انجام می شود و می تواند با جراحی لابیاپلاستی ترکیب شود تا اندازه لابیا مینور کاهش یابد. انجام عمل جراحی به این معنی است که تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و چندین هفته زمان بهبودی در پیش است.

تنگ کردن واژن با جراحی (واژینوپلاستی)

عمل جراحی تنگ کردن واژن که به آن پرینورافی نیز میگوییم در اتاق عمل تحت بیهوشی یا بی حسی انجام میشود، بافتهای شل و اضافه برداشته میشود و سپس ترمیم انجام میشود .دوره نقاهت در این روش 4 تا 6 هفته میباشد.

تنگ کردن واژن به روش لیفت با نخ

توسط نخهای مخصوص و به صورت سرپایی صورت می گیرد و در این روش از بی حسی موضعی انجام استفاده می شود. ماندگاری آن حدود یکسال است.

تنگ کردن واژن با لیزر (تایتنینگ)

یکی از اعمال جوانسازی واژن که به صورت سرپایی در مطب قابل انجام است تنگ کردن واژن با لیزر است. این روش کاربردی، بدون درد و با هزینه مناسب سبب کلاژن سازی میشود. این روش نیاز به بیهوشی ندارد، دردناک نبوده و حین انجام آن بیمار ممکن است مختصری احساس گرما در واژن داشته باشد. این عمل سبب افزایش اعتماد به نفس فرد و در اکثر مواقع بهبود روابط جنسی می شود. این روش تک جلسه ای نیست و باید به صو رت ماهانه در طی 3 الی 5 جلسه تکرار شود. از روش لیزر برای کسانی که زایمان طبیعی داشته اند استفاده نمی شود.

اصطلاح “جراحی تنگ کردن واژن” شامل چندین روش مختلف است:

 •     سفت کردن کانال واژن برای بهبود احساس در هنگام مقاربت جنسی.
 •     ترمیم عضلات کف لگن و سفت شدن کانال واژن پس از کشش زیاد و ضعیف شدن آن در دوران بارداری و زایمان.
 •     ترمیم ناحیه پرینه پس از آسیب ناشی از اپیزیاتومی یا پارگی در هنگام زایمان. در برخی موارد پارگی می تواند آنقدر شدید باشد که ماهیچه ها و بافت های مقعد را نیز تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد درد و بی اختیاری مدفوع شود. در این موارد ، آسیب نیاز به ترمیم جراحی دارد.
 • درمان موارد شدید افتادگی اندام لگن (جایی که اندام های لگنی مانند مثانه یا روده از وضعیت طبیعی خود حرکت می کنند و به داخل واژن فشار می آورند). ترمیم جراحی فقط معمولاً در موارد شدید افتادگی اندام لگن مورد نیاز است.

چه کسانی کاندید تنگ کردن واژن هستند؟کسانیکه به هر دلیل دچار شل شدگی واژن شده اند و احساس خوشایندی در این زمینه ندارند، به ویژه افرادی که زامیان انجام داده اند می توانند از این روش استفاده کنند.

به احتمال زیاد در چند روز اول پس از عمل جراحی سفت شدن واژن احساس درد می کنید و حداقل یک هفته طول می کشد تا احساس کنید آماده بازگشت به محل کار هستید. در مجموع بهبودی از عمل تا سه هفته طول می کشد و ممکن است مجبور باشید قبل از رابطه جنسی یا استفاده از تامپون تا هشت هفته صبر کنید.

چرا زنان جراحی تنگ کردن واژن را انتخاب می کنند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود زنان جراحی تنگ شدن واژن را انتخاب کنند. موارد اصلی عبارتند از:

 • از دست دادن حس در طول رابطه جنسی
 •     احساس شل شدن در واژن ، به ویژه پس از زایمان طبیعی.
 •     ضعف عضلات کف لگن که می تواند منجر به مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار یا افتادگی اندام لگن شود.
 •     تغییرات هورمونی
 •    کاهش وز یا افزایش وزن

جراحی سفت کردن واژن چه خطراتی دارد؟

هرگونه عمل جراحی خطری دارد و سفت شدن واژن نیز تفاوتی با آن ندارد.

خطرات انجام این روش عبارتند از:

 •     واکنش منفی به بیهوشی عمومی
 •     عفونت
 •     زخم
 •     آسیب عصبی منجر به از دست دادن دائمی حس می شود.

تمام موارد فوق اگر توسط جراح زنان در شرایط مناسب انجام شود و بیمار تمام مراقبت های قبل و بعدرا انجام دهد رخ نخواهد داد. بنابراین در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را داشته باشید.

هزینه جراحی تنگ کردن واژن چقدر است؟

هزینه این روش جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. ابتدا باید پزشک شما را معاینه کند و متوجه شود که کدام روش برای شما مناسب است. جراحی و یا لیزر و بر اساس روش انتخابی هزینه را به شما اطلاع  دهد.

 مدت زمان انجام این عمل حدود بیست دقیقه است و تعداد جلسات به میزان شل شدگی واژن بستگی دارد و توسط متخصص زنان مشخص میشود ولی جهت حصول نتیجه حداقل سه جلسه لازم است که جلسات با فواصل یکماهه انجام می شود.

هزینه تنگ کردن واژن

جهت اطلاع از هزینه ها با شماره 02144054572 و یا موبایل 09120549149 تماس بگیرید