زایمان سزارین

سزارین یک روش جراحی برای زایمان نوزاد است. این روش کاملا روشی تهاجمی بوده و پزشک یک برش درست زیر خط بیکینی شما، ار شکم و رحم شما ایجاد می کند و کودک شما را از طریق آن بیرون می آورد.

سزارین یک روش جراحی برای زایمان نوزاد است. این روش کاملا روشی تهاجمی بوده و پزشک یک برش درست زیر خط بیکینی شما، ار شکم و رحم شما ایجاد می کند و کودک شما را از طریق آن بیرون می آورد.

گاهی اوقات، سزارین ممکن است برای شما یا نوزادتان بی خطرتر از زایمان طبیعی باشد. به عنوان مثال، پزشک یا ماما ممکن است به شما یک سزارین برنامه ریزی شده پیشنهاد دهد اگر:

  • مشکلاتی در جفت وجود داشته باشد.
  • نوزاد شما در وضعیت سختی برای زایمان باشد، مانند بریچ.
  • شما بارداری دو یا چند قلو دارید.
  •  اگر HIV یا تبخال تناسلی دارید زیرا برخی از زنان ممکن است برای کاهش خطر انتقال ویروس به جنین نیاز به سزارین داشته باشند.

اگر نوزادتان نیاز به زایمان سریع داشته باشد، ممکن است یک سزارین اورژانسی برنامه ریزی نشده داشته باشید. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که زایمان شما پیشرفت نکند یا نگرانی در مورد سلامت خود یا کودکتان وجود داشته باشد.

کلمه “اورژانس” باعث می شود که به نظر عجولانه به نظر برسد، اما اغلب زمان برای تصمیم گیری وجود دارد که آیا می خواهید سزارین کنید. پزشک و مامای شما در مورد گزینه های شما توضیح خواهند داد. اگر سلامتی شما یا کودکتان در خطر است، ممکن است نیاز به سزارین سریع‌تر داشته باشید.

شایعات در بارداری

هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد هر یک از این موارد بر شانس شما برای نیاز به سزارین تأثیر می گذارد، انتخاب روش زایمان با توجه به شرایط شما و نظر پزشک انجام می شود. گاهی مردم گمان می کنند هر یک موارد زیر می تواند تاثیر در انتخاب روش زایمان داشته باشد. همچون:

  • راه رفتن در حین زایمان
  • در هنگام زایمان به پشت دراز نکشید
  • در طول زایمان در آب بودن
  • نوشیدن چای برگ تمشک

همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قد شما یا اندازه کودک شما بتواند پیش بینی کند که آیا شما به سزارین نیاز دارید یا خیر.

کوتاه بودن یا پاهای کوچک تأثیری بر اینکه آیا می توانید زایمان طبیعی داشته باشید یا خیر.

اما اگر اضافه وزن دارید یا بالای 40 سال دارید، ممکن است احتمال سزارین بیشتری داشته باشید.

دلایل انجام سزارین

درست است که می توانید برای جلوگیری از نگرانی در مورد زایمان، سزارین را برنامه ریزی کنید. دلایل معتبر پزشکی زیادی وجود دارد که پزشک شما ممکن است این مسیر را توصیه کند. برخی از دلایلی که ممکن است پزشک شما برنامه ریزی سزارین را پیشنهاد دهد:

شما یک بیماری به نام جفت سرراهی دارید

جفت سرراهی زمانی رخ می دهد که جفت، با اندامی که در دوران بارداری رشد می کند تا مواد مغذی را برای کودک شما فراهم کند، دهانه رحم (بافتی که واژن شما را به رحم شما متصل می کند و در طول زایمان باز می شود) را می پوشاند. این می تواند منجر به خونریزی شدید در دوران بارداری و زایمان می شود، به این معنی که سزارین می تواند جایگزین مطمئن تری باشد.

شما دوقلو یا سه قلو باردار هستید.

یسته به موقعیت نوزادان، سزارین ممکن است گزینه ایمن تر باشد.

قبلاً سزارین کرده اید

اگر با زایمان قبلی سزارین انجام داده اید، خطر پارگی رحم افزایش می یابد (اگر قبلاً اسکارهای رحمی دارید) در این صورت برای شما زایمان سزارین انجام می شود.

بچه شما بریچ است

اگر کودک شما سرش در قسمت پایین شکم و دهانه رحم قرار ندارد، زایمان واژینال خطرناک است. پزشک شما می تواند روشی را برای پایین انداختن سر کودک امتحان کند، اما اگر این کار موثر نبود، سزارین ممکن است تنها گزینه باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که پزشک شما ممکن است برای آنها یک سزارین غیرمنتظره نیز درخواست کند. برخی از آن موقعیت ها عبارتند از:

افت ضربان قلب نوزاد (که ممکن است نشان دهنده ناراحتی جنین باشد).

مراحل زایمان شما کند است و با کمک های انجام شده، جنین متولد نمی شود.

پزشک شما نگران سلامتی شما یا کودک شما است. اغلب عوامل متعددی در تصمیم گیری برای سزارین نقش دارند. اگر تصور شود که خطرات زایمان طبیعی بیشتر از خطرات سزارین باشد، پزشک سزارین را توصیه می کند.