جوانسازی واژن

جوانسازی واژن یا Vaginal Rejuvenation شامل تمام روشهایی است که باعث جوانسازی و زیباسازی واژن میشود که به دنبال آن افزایش اعتماد به نفس و بهبود روابط زناشویی رُخ می دهد.

روشهای جوانسازی واژن شامل موارد زیر است:

  • برطرف کردن خشکی و آتروفی واژن در خانمهای یائسه
  • تنگ کردن واژن
  • سفید سازی واژن
  • لابیاپلاستی
  • جوانسازی، سفت کردن و فرم دهی ناحیه تناسلی خارجی (توسط تزریق ژل یا چربی)

درسنین یائسگی ناحیه تناسلی بانوان در اثر کاهش تولید هورمون استروژن و از بین رفتن عروق و کلاژن موجود در بافت و در نتیجه سخت شدن و کاهش قطر بافت دچار خشکی ،درد و گاهی سوزش و خارش می گردد که به آن آتروفی واژن می گویند ،این امر می تواند باعث خشکی ،خونریزی و درد در هنگام مقاربت گردیده که به دنبال آن باعث ایجاد مشکلات ناخواسته از جمله تأثیر شدید بر کاهش میل جنسی و سردی روابط زناشویی می گردد.

این عارضه به خصوص در بهداشت فردی و سلامت بدن ،باعث تغییرات PH بافت واژن و افزایش احتمال رشد میکروبهای بیماریزا و احتمال بروز عفونت در ناحیه واژن خواهد شد.

به دنبال زایمان هم ممکن است علائم آتروفی و خشکی واژن بوجود آید.

تکنیک های درمان آتروفی ناحیه تناسلی

1-جراحی پلاستیک

هزینه بالا و ریسک های مربوط به جراحی و مراقبتهای بعد از آن و نیاز به بیهوشی ،بخیه ،خونریزی و مدت زمان زیاد استراحت مطلق و قادر نبودن به انجام مقاربت تا مدت طولانی حداقل تا دو ماه و مهم تر از همه عدم امکان زایمان طبیعی پس از عمل جراحی برای بسیاری از بانوان بسیار مشکل میباشد.

2-هورمون درمانی

با توجه به احتمال بروز سرطان این روش درمانی با احتیاط بسیار زیاد انجام می پذیرد ،چون این روش قطعی و دائمی به حساب نمی آید و فرد میبایستی برای زمان بسیار طولانی تحت تأثیر این درمان قرار گیرد .

3-لیزردرمانی

جدیدترین و مؤثرترین روش درمان استفاده از لیزر CO2 می باشد که روشی مطمئن و غیرتهاجمی است و منجر به بازسازی مخاط واژن و تشکیل مخاط با کیفیت مناسب میشود و به صورت سرپایی در مطب توسط متخصص زنان انجام میشود.
در تکنولوژی لیزر یک پروب کوچک وارد واژن میشود ،صدها ستون کوچک از انرژی لیزر پس از آزاد شدن از پروب، دیوار داخلی واژن را هدف قرار داده و با تخریب مکانیکی بافت قدیمی و آسیب دیده در مدت زمان بسیار کوتاه، بدون ایجاد درد و با ایجاد حرارتی هوشمند موجب تحریک فیبروبلاستها و در نهایت ایجاد کلاژن جدید و عروق میشود و باعث ترمیم و جوانسازی بافت واژن میشود.
حین لیزر فقط ممکن است احساس گرما یا سوزش خفیفی در واژن وجود داشته باشد. این پروسه هیچ گونه نیازی به عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان نداشته و در مدت 15 دقیقه در مطب انجام میشود .تعداد جلسات برای هر فرد متفاوت است و توسط متخصص زنان تعیین میشود.

یکی از کارهایی که برای جوانسازی و زیباسازی واژن استفاده می شود تنگ کردن واژن است. دیواره واژن ممکن است در اثر عواملی مانند حاملگی، زایمان و افزایش سن گشاد شود.

روشهای تنگ کردن واژن

1- تنگ کردن واژن با جراحی

عمل جراحی تنگ کردن واژن که به آن کولپورافی یا پرینورافی هم میگوییم در اتاق عمل زیر بیهوشی یا بی حسی انجام میشود ،بافتهای شل و اضافه برداشته میشود و سپس ترمیم انجان میشود .دوره نقاهت آن 4 تا 6 هفته میباشد.

2- تنگ کردن واژن به روش لیفت با نخ

توسط نخهای مخصوص و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام میشود و از طریق مکانیکال یا کلاژن سازی عمل میکند. ماندگاری آن حدود یکسال است .

3- تنگ کردن واژن با لیزر

تا سالهای قبل تنگ کردن واژن فقط با عمل جراحی انجام میشد ولی امروزه با استفاده از لیزر CO2 این عمل در کمترین زمان و بدون درد و خونریزی به صورت سرپایی در مطب توسط متخصص زنان انجام میشود. هزینه این روش هم به مراتب از روش جراحی کمتر است.

مدت زمان انجام تنگ کردن واژن با لیزر حدود 15 دقیقه است و تعداد جلسات لازم برای اینکار برای هر فرد متفاوت است ولی به طور میانگین حداقل سه جلسه به فواصل یکماهه نیاز است.

ماندگاری تنگ کردن واژن با لیزر بین 12 تا 18 ماه است و بهتر است پس از این مدت لیزر تکرار شود.

در حالت عادی پوست ناحیه تناسلی نسبت به پوست بقیه بدن تیره تر است ولی عواملی مانند بارداری ،افزایش سن ،چاقی ،تنبلی تخمدان و برخی ورزشها مانند دوچرخه سواری سبب تیرگی بیشتر این ناحیه میشود.

با استفاده از لیزر CO2 لایه برداری ملایم و ریزش سلولهای تغییررنگ یافته صورت میگیرد و در کنار آن با بازسازی اپیدرم حالت چروک سطحی و افتادگی هم تا حدی اصلاح میشود و این ناحیه ظاهر شاداب تری پیدا میکند.

قبل از انجام ان پماد بی حسی زده میشود به همین علت حین انجام درد و سوزش ندارد، مدت زمان انجام سفید سازی واژن 15 تا 20 دقیقه است و تعداد جلسات بستگی به میزان تیرگی دارد ولی حداقل 3 تا 5 جلسه نیاز است.

تصویر ایده آل هر زنی از زیبایی دستگاه تناسلی تابعی از تأثیرات فرهنگی یا برداشت شخصیش از زیبایی هست. در سالهای اخیر در کل دنیا آگاهی بانوان نسبت به ظاهر دستگاه تناسلی شان افزایش پیدا کرده و یک تصویر ایده آل از زیبایی برای خودشون می سازند. اگر یک زن احساس کند دستگاه تناسلیش ظاهر غیرعادی دارد باعث اضطراب و از دست دادن اعتماد به نفسش می شود.

این زنان اغلب از موقعیتهای اجتماعی و جنسی که باعث دیده شدن دستگاه تناسلیشون میشه مثل پوشیدن لباس شنای تنگ ،شوهای گروهی و روابط جنسی شخصی دوری میکنند و حتی از مراجعه به متخصص زنان هم جهت معاینه زنان پرهیز میکنند.

ایده آل استانداردی جهت زیبایی دستگاه تناسلی وجود ندارد ولی قرینه سازی و کوچک کردن لابیا مینور (به صورتیکه از لابیا ماژور بیرون نزند) و برداشتن چینهای کلیتوریس با لابیاپلاستی از رایج ترین جراحیهای زیبایی دستگاه تناسلی بانوان در کل دنیاست.

اغلب بانوانی که لبهای مینور بزرگ دارند حین رابطه جنسی ،ورزش و یا پوشیدن لباسهای تنگ احساس ناراحتی میکنند و آنهایی که لبهای مینور خیلی بزرگ دارند در تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی هم دچار مشکل میشوند که باعث مشکلاتی در رابطه جنسی ،عفونت و التهاب مزمن در ناحیه تناسلی میشود.

بزرگ بودن لابیا مینور اغلب اوقات مادرزادی است ولی افزایش سن ،حاملگی و مسائل هورمونی هم میتواند از علل آن باشد.
عمل لابیاپلاستی بهتر است در سن بالای 18 سال انجام شود ولی اگر بزرگی آن به حدی باشد که اعتماد به نفس شخص را به شدت تحت تأثیر قرار داده باشد یا باعث ناراحتی او شده باشد از 12 سالگی قابل انجام است چرا که احساس خجالت فرد از اندام تناسلی خود میتواند باعث دوری از موقعیتهای اجتماعی شود.

بیشتر بانوان متقاضی لابیا مینورهای صاف، نازک، روشن و قرینه هستند. در گذشته لابیاپلاستی فقط با عمل جراحی انجام میشد که مستلزم بستری در بیمارستان و بیهوشی بود ولی امروزه لابیاپلاستی (کوچک کردن و زیباسازی ناحیه تناسلی خارجی) به راحتی با لیزر و به صورت سرپایی در مطب با بی حسی موضعی قابل انجام است، با این مکانیزم کمترین تخریب به بافت سالم رسیده و مدت زمان لازم جهت ترمیم بافت به شدت کاهش می یابد و در زیبایی بافت ناحیه لابیا کمک شایانی میکند، مدت زمان انجام آن حدود بیست دقیقه است، ترمیم اولیه در عرض یک هفته انجام میشود و نزدیک جنسی تا چهار هفته نباید انجام شود.

عوارض لابیاپلاستی با لیزر

خونریزی، عفونت و قرینه نبودن لابیاها از عوارض بسیار ناشایع هستند و درصورتیکه لابیاپلاستی با لیزر توسط جراح ماهر انجام شود عارضه ای ندارد.

یکی دیگر از روشهای جوانسازی و زیباسازی واژن تزریق ژل یا چربی به لبهای خارجی و بزرگ واژن است که باعث رفع چین و چروک پوست نواحی میشود.این تزریق پوست واژن را سفت تر میکند، عمل تزریق چربی بهتر است در بیمارستان یا کلینیک مجهز انجام شود ولی تزریق ژل به صورت سرپایی در مطب قابل انجام است و پس از تزریق می توانید به فعالیت روزانه خود ادامه دهید.

ماندگاری تزریق ژل و چربی حدود یک تا دو سال است .

لیزر CO2 علاوه بر جوانسازی واژن برای رفع مشکلات زیر نیز استفاده میشود:

  • خشکی واژن
  • بی اختیاری ادرار که به دنبال افزایش فشار شکمی اتفاق می افتد (سرفه ،عطسه ،خنده)
  • عفونتهای مکرر

هزینه جوانسازی واژن

هزینه انجام این درمان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال نوع روش درمان (جراحی یا لیزر)، مرکز درمان، پزشک و تعداد جلسات مورد نیاز. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه لازم برای این درمان، پیشنهاد ما به شما شرکت در یک جلسه مشاوره است. نیاز و هدفتان را برای انجام این درمان مشخص کرده و بهترین روش پیشنهادی را انتخاب نمایید.

بررسی های انجام شده نشان می دهند که فرایندهای مربوط به جوانسازی واژن از سال 2013 تا سال 2014 به میزان 49 درصد افزایش داشته است. با افزایش محبوبیت عمل جوانسازی واژن، روش های متنوعی برای انجام این فرایندها ابداع شده است، اما در بین تمام روش های موجود، روشی مناسب تر است که کمترین میزان تهاجم و بیشترین تاثیر را داشته باشد.