تنبلی تخمدان

تخمدان پلی کیستیک یا pco که به اصطلاح عوام تنبلی تخمدان گفته می شود، یکی از بیماری های شایع در بین زنان و دختران نوجوان به شمار می آید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری است که می تواند بر چرخه قاعدگی ، باروری ، هورمون ها و جنبه های ظاهری زن تأثیر بگذارد. همچنین می تواند بر سلامت طولانی مدت تأثیر بگذارد.

تخمدان های پلی کیستیک کمی بزرگتر از تخمدان های معمولی هستند و دو برابر تعداد فولیکول ها (کیست های کوچک حاوی تخمک) دارند. تخمدان پلی کیستیک بسیار شایع است که از هر 100 زن (20 درصد) 20 نفر را مبتلا می کند. تخمدان ها حاوی کیست نیستند و درد ایجاد نمی کنند. داشتن تخمدان پلی کیستیک به این معنا نیست که شما مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستید زیرا فقط حدود 6 یا 7 نفر در 100 نفر از زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.

علائم PCOS می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •     پریودهای نامنظم (اغلب نادر اما گاهی مکرر) یا اصلاً قاعدگی ندارند.
 •     مشکل در باردار شدن (کاهش باروری)
 •     داشتن موهای صورت یا بدن بیش از حد معمول
 •     ریزش مو روی سر شما
 •     اضافه وزن ، افزایش سریع وزن ، مشکل در کاهش وزن
 •     پوست چرب ، آکنه

علائم ممکن است در زنان متفاوت باشد. برخی از زنان علائم خفیفی دارند ، در حالی که برخی دیگر با شدت بیشتری تحت تأثیر طیف وسیع تری از علائم قرار می گیرند.

علت PCOS هنوز مشخص نیست. PCOS گاهی اوقات به صورت وراثتی است. اگر یکی از بستگان (مادر ، عمه ، خواهر) شما مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند ، احتمال ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تخمدان در شما افزایش می یابد. تستوسترون یک هورمون مردانه است که در زنان به صورت کوچک توسط تخمدان ها تولید می شود. میزان تستوسترون در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمی بالاتر از حد طبیعی است و این با بسیاری از علائم این بیماری همراه است.

انسولین هورمونی است که سطح گلوکز (نوعی قند) را در خون تنظیم می کند. اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستید ، بدن شما ممکن است نسبت به هورمون انسولین (معروف به مقاومت به انسولین) واکنش کمتری داشته باشد ، بنابراین سطح گلوکز بیشتر است. برای جلوگیری از افزایش سطح گلوکز بدن شما انسولین بیشتری تولید می کند. سطح بالای انسولین می تواند منجر به افزایش وزن ، پریودهای نامنظم ، ناباروری و سطوح بالاتر تستوسترون شود. در درازمدت زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند که به آن دیابت حاملگی می گویند.

در صورت ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، شما بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات بهداشتی زیر هستید:

مقاومت به انسولین و دیابت

اگر قند خون شما طبیعی نباشد ، این می تواند منجر به دیابت نوع شود. از هر ده زن (10 تا 20 درصد) یک یا دو نفر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در برخی موارد به دیابت مبتلا می شوند.

اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستید ، خطر ابتلا به دیابت در موارد زیر افزایش می یابد:

بالای 40 سال سن دارند

بستگان مبتلا به دیابت داشته باشید

دیابت در دوران بارداری ایجاد شد

چاق هستند

در صورت تشخیص دیابت به شما رژیم غذایی داده می شود و ممکن است قرص یا تزریق انسولین برای شما تجویز شود.

فشار خون بالا

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بیشتر از آنکه خود سندرم تخمدان پلی کیستیک تخمدان (PCOS) داشته باشند ، فشار خون بالایی دارند که احتمالاً به مقاومت به انسولین و اضافه وزن مربوط می شود. فشار خون بالا می تواند منجر به مشکلات قلبی شود و باید درمان شود.

سرطان

با پریودهای کمتر (کمتر از 3 بار در سال) آندومتر (لایه داخلی رحم) می تواند ضخیم شود و این امر ممکن است در تعداد اندکی از زنان منجر به سرطان آندومتر شود.

روش های مختلفی برای محافظت از پوشش رحم با استفاده از هورمون پروژسترون وجود دارد. پزشک گزینه ها را با شما در میان می گذارد. PCOS شانس ابتلا به سرطان سینه ، دهانه رحم یا تخمدان را افزایش نمی دهد.

تنبلی تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب علائم و نشانه های متفاوتی دارند. این می تواند تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک را مشکل سازد. به همین دلیل ، ممکن است مدتی طول بکشد تا تشخیص داده شود.

تشخیص معمولاً هنگامی انجام می شود که دو مورد از موارد زیر را داشته باشید:

 •     دوره های نامنظم ، نادر یا بدون قاعدگی
 •     موهای صورت یا بدن بیش از حد معمول
 •     آزمایشات خونی که سطح تستوسترون بالاتر از حد معمول را نشان می دهد.
 •     سونوگرافی که تخمدان پلی کیستیک را نشان می دهد.
 •     ممکن است برای دریافت تشخیص یا پس از تشخیص ، به متخصص زنان مراجعه کنید.

برای کاهش خطرات طولانی مدت سلامتی چه می توانم انجام دهم؟

یک سبک زندگی سالم داشته باشید

راههای اصلی برای کاهش خطر کلی مشکلات سلامتی دراز مدت عبارتند از:

از رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده کنید. این باید شامل میوه ها و سبزیجات و غذاهای کامل (مانند نان سبوس دار ، غلات سبوس دار ، برنج قهوه ای ، ماکارونی گندم کامل) ، گوشت بدون چربی ، ماهی و مرغ باشد. شما باید نمک ، کافئین و الکل را کاهش دهید.

 •     به طور منظم وعده های غذایی به ویژه صبحانه بخورید
 •     به طور منظم ورزش کنید (حداقل 30 بار در هفته 30 دقیقه)

پزشک عمومی اطلاعات کاملی در مورد رژیم غذایی سالم و ورزش در اختیار شما قرار می دهد. هدف شما این است که وزن خود را در حد طبیعی نگه دارید.

اگر اضافه وزن دارید ، کاهش وزن و حفظ وزن در این سطح جدید مفید خواهد بود. اگر چاق هستید، راهکارهای کاهش وزن را با پزشک عمومی خود در میان بگذارید.

مزایای کاهش وزن عبارتند از:

 • کاهش خطر مقاومت به انسولین و ابتلا به دیابت
 • خطر ابتلا به مشکلات قلبی کمتر است
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم
 • پریودهای منظم تر
 • افزایش احتمال بارداری
 • کاهش آکنه و کاهش رشد موهای زائد در طول زمان
 • بهبود روحیه و عزت نفس.

مرتباً  چکاپ داشته باشید

پس از تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، تحت بررسی قرار خواهید گرفت تا علائم اولیه مشکلات سلامتی را بررسی کنید.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بالای 40 سال باید سالی یکبار آزمایش قند خون انجام دهند تا علائم دیابت بررسی شود. اگر چاق هستید (BMI بیش از 30) یا سابقه خانوادگی دیابت دارید ، ممکن است آزمایش زودتر از 40 سالگی به شما پیشنهاد شود.

اگر برای مدت طولانی (بیش از 4 ماه) پریود نشده اید ، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای آزمایش های بیشتر که ممکن است شامل اسکن اولتراسوند باشد ، به شما ارجاع داده شود.

با پزشک خود مشورت کنید که هر چند وقت یکبار باید فشار خون خود را چک کنید و آیا باید آزمایش خون برای سطح کلسترول را انجام دهید یا خیر.

تنبلی تخمدان از شایع ترین بیماری ها در میان بانوان می باشد که شایع ترین نشانه آن بروز اختلالات در تخمک گذاری و قاعدگی می باشد. بنابراین توصیه می شود در صورتی که این علائم را مشاهده کردید به متخصص زنان برای درمان مراجعه نمایید.همچنین دکتر ساره حیدری متخصص زنان در تهران در درمان انواع بیماری های زنان مانند تنبلی تخمدان دارای مهارت بالایی هستند.